Na výpravě za poklady

Najít poklad je velkým snem mnoha dobrodruhů, ale i obyčejných lidí. Výprava na pustý ostrov, nebo ponoření se do strašidelné jeskyně, kde piráti, nebo lupiči ukryli bohatství nahromaděné za mnoho let, kdy byli postrachem širokého okolí. Pro mnoho snílků ale zůstane jejich touha po velkém objevu či bohatství nenaplněná.

geocaching

A protože moderní doba nabízí řešení na všechny možné problémy, i těmto beznadějným snílkům se může splnit jejich dávné přání, alespoň v podobě místních pokladů. A to díky moderní aktivní zábavě jménem geocagching. Jde o turistiku, sport a nutnost přemýšlet a kombinovat. Hra vznikla v roce 2000 v USA možná právě ve snaze zažít ten pocit naplnění, když po dlouhém bádání objevíte poklad.

Poklady (tzv.cache) jsou schránky, které jejich zakladatelé umísťují za místech, která mají určitý význam. Genius loci, které osloví hledače a vyláká ho do světa. Moderní lovci pokladů mají k dispozici celou řadu internetových stránek, kde se nachází mapy keší, které je možné navštívit. Každý schránka je opatřena GPS souřadnicemi, které po zadání do turistické navigace určí směr pátrání.

geocaching

Existuje několik typů schránek. K nalezení těch jednoduchých potřebujeme pouze souřadnice a nápovědu, která bývá obvykle uvedena v popisu keše. A také trochu štěstí. Dalším stupněm jsou multikeše. U nich je známa pouze výchozí pozice. Další souřadnice zjistí každý lovec podle návodu v popisu. Obejde několik míst, zjistí požadované údaje a dosadí je do vzorce pro výpočet souřadnic. Složitější variantou multikeší jsou mystery. Údaje potřebné pro nalezení pokladu je někdy velmi obtížné najít. Naštěstí existují účinní pomocníci jako internet, knihy a znalosti přátel. I tady je uveden vzorec pro výpočet souřadnic uložení pokladu.

Kromě těchto základních typů keší existují ještě další druhy jako earth keše, k jejichž vyluštění je třeba poměrně značných znalostí přírody, země. Leterboxy fungují na podobném principu, jen se odlišnějším způsobem hledají údaje pro jednotlivé indicie.

Jednotlivé schránky se liší jak velikostí, tak obtížností uložení. Ideální je ukrýt je do míst, která nejsou příliš nápadná, aby je neobjevila nepovolaná osoba. Velké umění je umístit keš na frekventované místo, kde je obtížné její vyzvednutí bez povšimnutí laické veřejnosti. Každá schránka by měla obsahovat zápisník, kam se nálezce zaloguje. Větší schránky pak obsahují i různé drobné předměty na výměnu. Po nálezu je každý kešer povinen schránku v neporušeném stavu vrátit na původní místo a zamaskovat. Aby si hledání užili i jiní.

Co se týče vybavení, není to zas až tak složité. Kromě navigace užijete hlavně pořádné boty. Výpravy do těžšího terénu vyžadují opatrnost a kvalitní obuv, která uchrání před případným pohmožděním kotníku, nebo nepříjemnými puchýři. Jinak se kešeři oblékají do toho, v čem je jim pohodlně a co vyžaduje momentální povětrnostní situace. 

Mnoho lovců pokladů vyráží na výpravy v noci, aby nebyli přistižení při svém pátrání laickou veřejností a neprozradili tak úkryt pokladu. Hodí se tedy výkonná svítilna. A protože zakladatelé keší jsou naschválníci a občas schránky umísťují i tam, kde je třeba mít obě ruce volné (hluboké jámy, vysoké stromy, skalní převisy apod.), bude se vám při výpravě hodit svítící kšiltovka, která poslouží i při šeru a jinak zhoršené viditelnosti. 

Sendvičová kšiltovka

Jako v každém jiném oboru lidské činnosti platí pravidlo, že nikdo nemá přeceňovat své fyzické možnosti. Proto vždy, když si hledáte potencionální cíle svých výprav, řádně si prostudujte popis jednotlivé keše a nápovědu. Ušetříte si tak zklamání z neuloveného pokladu nebo úraz.

Pokud se chystáte jít lovit poklady do terénu, který vám není zrovna známý, nechte rodině nebo přátelům informaci o místě, kde se budete nacházet. V případě nehody bude záchrana snazší a rychlejší.

Ať už budete za svým pokladem šplhat, potápět se nebo ho jen tak najdete pod lavičkou v parku, přejeme hodně štěstí a bezproblémový návrat.