Novinky v silničním zákoně – vyhněte se pokutám

Chodci, motoristé a milovníci různých vozítek, pozor! 20. února 2016 vstoupila v platnost novela zákona o silničním provozu. Poměrně zásadní změny se týkají chodců i majitelů vozů, kteří nemají svá auta garážovaná.

První bod, který zákon zavádí, se týká chodců. Nově jsou povinni mít při pohybu mimo obec oblečení opatřeno reflexními prvky. Platí to pro případ zhoršené viditelnosti – chůze v noci, za deště nebo mlhy. Reflexními prvky se rozumí nášivky na oblečení,  oboustranně svítící kšiltovky, nebo reflexní pásky, které lze umístit buď na paži v oblasti zápěstí, nebo na kotník. Samozřejmě na stranu blíž k vozovce. Chodec, který nebude vybaven těmito prvky, může být pokutován až do výše 2500 Kč. V prvních týdnech bude platit jakási doba hájení, kdy policisté budou tento přestupek řešit domluvou a budou rozdávat reflexní pásky nebo tašky.

Svítící reflexní náramky

Druhý bod se týká řidičů, kteří mají auto zaparkované mimo garáž a zvláště v zimních měsících mají plné ruce práce s odklízením sněhu nebo škrábáním námrazy ze skel. Dosud to nebyla povinnost a záleželo na každém, zda to udělá. Podle novely zákona je odteď řidič povinen odklidit jak sníh ze střechy auta, tak námrazu ze skel, nebo dokonce očistit okna zastříkaná bahnem. Zkrátka uvést auto do takového stavu, aby se mohl dobře orientovat v provozu a aby nehrozilo, že například odpadávající kusy sněhu a ledu zraní i jiné účastníky provozu.

Třetí část novely opravňuje policisty k odebrání malého technického průkazu v případě, že při silniční kontrole odhalí nějakou zásadní vadu na vozidle. Mezi tyto zásadní vady patří například silně opotřebené pneumatiky, zřetelný únik kapalin nebo deformace nápravy.

Čtvrtá část se rovněž týká pravomocí policie. Nově může policista vybírat kauci.Jedná se o případ, kdy hrozí riziko, že by se pachatel přestupku mohl vyhýbat správnímu řízení. Výše kauce se může pohybovat mezi 3500 a 50 000 Kč. Pokud řidič kauci složit odmítne, nebo jí složit nemůže, policista je oprávněn zabavit mu technický průkaz a odstavit vozidlo.

Poslední, pátá, část novely se týká milovníků svérázných vozítek SedgwayTy se smějí pohybovat po silnicích maximálně rychlostí chůze. Nově mají také na přechodech přednost. Podobně jako chodci. Zároveň ale každá obec dostává pravomoc vymezit zóny, kam je vjezd na vozítkách zakázán.

To jsou nejdůležitější nové povinnosti, které nás jako účastníky dopravního provozu čekají. Až půjdete večer na procházku se psem, nebo ráno najdete na střeše auta vrstvu sněhu, vzpomeňte si na ně.