Víte co je to Fidget spinner?

Původní verzi Fidget spinner si v roce 1993 nechala patentovat americká chemická inženýrka z Floridy Catherine Hettingerová. Stvoření Fidget spinneru ji přisuzovaly listy jako The Guardian, The New York Times nebo New York Post. Vůbec první Fidget spinner měl podobu kloboučku bez ložiska, který se točil na prstě.

Fidget spinner (z angličtiny prstové točítko) vznikl původně jako antistresová pomůcka pro osoby trpící hyperkinetickou poruchou (ADHD), autismem nebo chronickou úzkostí.

Tato „hračka“ je založená na plastové vrtulce s ložiskem uprostřed, kterou její majitel musí roztočit. Stačí ho tedy chytit do ruky a točit.

Fidget spinner se stal natolik oblíbeným, že mladí lidé s ním předvádějí nejrůznější triky. Ne všechny triky jsou jednoduché a ty složitější vyžadují soustředění, zručnost a preciznost.

Díky malým a kompaktním rozměrům si ho také můžete vzít kamkoliv s sebou a mít ho tak vždy po ruce.

Fidget spinner

Loni v prosinci časopis Forbes vyhlásil spinner kancelářskou hračkou na rok 2017.

V dubnu už byly spinnery nečastěji prodávanými hračkami na Amazon.com a v květnu se rozhořela mediální aktivita kolem spinnerů i u nás.

Fidget spinnery jsou v České republice k zakoupení od 89,- Kč v základní verzi až po 1000,- Kč z nerezové oceli či titanu. Můžeme se setkat i se spinnery, které ve tmě svítí či mají v sobě zabudované led diody a při točení blikají.

Fidget spinner